Artista

Popis pozice

Náplní práce artisty je předvádění nejrůznějších vystoupení před publikem. Může vystupovat jak samostatně tak s partnerem. Co se týče vystupování s partnerem, měl by s ním být artista dokonale sehraný. Dále jeho vystoupení mohou probíhat na akrobatickém nářadí, ve velkých výškách. Často může čelit nebezpečí. Také vystupuje na zemi a předvádí zajímavé triky, které si musí složitě nacvičit a někdy dokonce sám vymyslet. Do svých vystoupení občas zahrnuje zvířata a předvádí jízdu na koni, představení s vycvičenými šelmami či další zajímavé věci.

Vzdělání

Pro vykonávání práce artisty je vhodné vyšší odborné vzdělání v této sféře.

Vhodné vlastnosti

Tělesná zdatnost/obratnost

Dané vlastnosti jsou v práci artisty opravdu klíčové.

Kreativita/schopnost přicházet s nápady

Člověk vykonávající podobnou profesi si občas vymýšlí a upravuje svá vystoupení sám a měl by přicházet s kreativními, zajímavými nápady, které zaujmou publikum.

Schopnost realizovat nápady

Stejně důležité, jako přijít se zajímavým nápadem je umět daný nápad náležitě realizovat.

Zvládání zátěžových situací

I přes řádné nacvičení svého vystoupení může dojít k nečekaným kritickým situacím a artista by měl být schopný podobné situace náležitým způsobem zvládat, jelikož občas jde o jeho zdraví.

Plat

Průměrný měsíční plat artisty v České republice činí přibližně 41 000 Kč. Plat daného povolání stejně jako většiny ostatních je ve velké míře ovlivněn regionem.
 

Další profese
A B C D E F G H Ch I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z